سخن روز /
شبکه تعاون روستایی مازندران توزیع بذر گواهی شده برنج را آغاز کرد.
شبکه تعاون روستایی مازندران توزیع بذر گواهی شده برنج را آغاز کرد.
1399/12/06

        به گزارش روابط عمومی مدیریت تعاون روستایی استان مازندران: شبکه تعاون روستایی مازندران توزیع بذر گواهی شده برنج را آغاز کرد

 

مدیر تعاون روستایی مازندران از آغاز توزیع بذرگواهی شده برنج در هفته اخیر در بین شالیکاران این استان خبر داد.

 

حاتم نژاد مدیر تعاون روستایی استان مازندران در این خصوص اظهار داشت: حدود 2300 تن بذرگواهی شده برنج امسال برای توزیع بین شالیکاران در مازندران تولید شده که نزدیک به 400 تن توسط شبکه تعاونی روستایی استان انجام گرفته است.

 

وی با اشاره به توزیع بذرگواهی شده برنج در مراکز کارگزاری های اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستان های مختلف استان مازندران خاطر نشان کرد: شالیکاران علاقمند برای دریافت بذرهای بوجاری شده می توانند به این مراکز در شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند.

 

وی با بیان اینکه بذرهای گواهی شده برنج به صورت یارانه ای و بسته به نوع ارقام برنج به فروش می رسد، اضافه کرد: بذرهای گواهی شده برنج بر اساس میزان اراضی شالیزاری هر کشاورز با توجه به حواله یا هماهنگی های انجام شده از سوی جهادکشاورزی توزیع می شود.

 

مدیر تعاون روستایی مازندران تاکید کرد: در این استان برنج از نوع هاشمی مورد استقبال کشاورزان می باشد.

 

وی با اشاره به خلوص بذرهای بوجاری شده برنج تصریح کرد: در بذرهای بوجاری شده ضایعات وجود ندارد لذا این مهم برای کشاورزی مقرون به صرفه است ضمن اینکه در اراضی شالیزاری استفاده شده از بذرهای بوجاری، محصول یکنواخت رشد کرده، برداشت با ماشین آلات راحتر است و در بازار آسان تر به فروش می رسد.

 

حاتم نژاد با بیان اینکه میزان تولید بذرهای بوجاری شده برنج امسال در مازندران افزایش یافته، خاطر نشان کرد: سال گذشته یک هزار و 600 تن بذربوجاری شده در این استان تولید شد و قرار است تا سال آینده با افزایش تولید بذرهای بوجاری شده این میزان به سه هزار و 200 تن برسد.

 

مازندران بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با 212 هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه دوم کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه اول تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

 

ارقام هاشمی، صدری جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گرمه طارم، شیرودی، ندا، فجر، تیساجزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای مازندران کشت می‌شود، بیشترین رقم‌ های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و صدری است که افزون بر 85 درصد محصول برنج مازندران را شامل میشود.

تعداد مشاهده خبر294 بار
تصاویر مرتبط


  RatingTitle
  :0 :0
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal